Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 11 maja 2015

Przegląd najpopularniejszych odmian herbat


„Herbata jest dobra na wszystko” – tak mawiały kiedyś nasze babcie i miały rację! Herbaty naprawdę służą zdrowiu i są wspaniałym lekarstwem na wiele dolegliwości. Temat herbat  pojawi się jeszcze kilka razy na blogu. Dziś zapraszam Was na przegląd ich najpopularniejszych odmian.


W zależności od stopnia fermentacji wyróżniamy rodzaje herbat:
  • czarna – całkowicie fermentowana,
  • czerwona – częściowo fermentowana,
  • zielona  – niefermentowana,
  • biała – z młodych, niedojrzałych listków.


Herbata czarna
Daje napar o intensywnej barwie i wyrazistym smaku. Zawiera dużo garbników, kofeiny i katechin, które działają pobudzająco i odtruwająco na nasz organizm, co powoduje, że taka herbata idealnie nadaje się na śniadanie. Ponadto, czarna herbata wzmacnia zęby i  ma działanie bakteriobójcze. Jej najpopularniejsze odmiany to: Ceylon (najlepsza na świecie odmiana czarnej herbaty, ze względu na delikatny smak, polecana jest na śniadania), Darjeeling (najlepsza z indyjskich herbat, zwana „szampanem” wśród herbat), Assam (bardzo mocny smak, polecana jako alternatywa dla kawy), Yunnan (zawiera złociste pączki, które nadają jej lekko ostry smak), Earl Gery (aromatyzowana bergamotką), English Beakfast (popularna w Wielkiej Brytanii, mieszanka czarnych herbat).

Sposób zaparzania:
Herbatę czarną należy zalewać wrzątkiem (tzw. „białym wrzątkiem”) i parzyć przez 2 – 3 minuty. Dobrze zaparzona czarna herbata ma na powierzchni pianę i charakteryzuje się intensywnym aromatem oraz pełnym smakiem bez zbyt dużej goryczy. Z jednej porcji suszu wyjdą 2 napary.


Herbata Zielona
Powstaje z takich samych listków jak czarna. Nie jest jednak poddawana procesowi fermentacji, dzięki czemu zachowuje swój naturalny zielony kolor i zyskuje delikatny smak. Zawiera mniej kofeiny i garbników niż jej czarna odmiana. Natomiast przewyższa ją pięciokrotnie wyższą zawartością katechin, przez co uważana jest za najzdrowszą.

Działanie herbaty zielonej:
  • oczyszcza organizm z toksyn,
  • opóźnia procesy starzenia,
  • obniża poziom „złego” cholesterolu LDL,
  • normalizuje ciśnienie,
  • chroni serce,
  • hamuje rozwój nowotworów,
  • działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo,
  • jako jedyna z herbat pomaga w nadkwasocie.

Sposób zaparzania:
Należy ją zaparzać w wodzie o temperaturze od 75 do 85 stopni Celsjusza, nigdy wrzątkiem! Zaparzanie powinno trwać od dwóch do trzech minut. Z jednej porcji suszu wyjdą 3 – 4 napary.


Herbata biała
Nazywana jest często eliksirem młodości. Jej liście, jeszcze w pączkach, suszy się w dość niskiej temperaturze, dzięki czemu susz ma srebrzysty odcień. Jasny napar jest bardzo delikatny w smaku. Zawiera mało kofeiny, ale bardzo dużo katechin.

Działanie białej herbaty:
  • ma właściwości antymutogenne (przeciwdziała powstawaniu zmian nowotworowych w komórkach) o wiele silniejsze niż znana z tego herbata zielona,
  • przeciwdziała także w powstawaniu wolnych rodników (działanie antyoksydacyjne – opóźnia proces starzenia),
  • obniża poziom cholesterolu,
  • ma działanie orzeźwiające  wspomaga koncentrację, jest więc idealna podczas upałów i letniej sesji dla studentów

Sposób zaparzania:
Woda, którą zalewa się susz powinna mieć temperaturę poniżej 80 stopni Celsjusza, a czas parzenia wynosi od 3 do 10 minut. Z jednej porcji suszu wyjdzie nam ok. 5 naparów.


Herbata czerwona
Herbata półfermentowana, dzięki czemu zawiera więcej enzymów i polifenoli niż jej pozostałe odmiany. To właśnie tym składnikom zawdzięcza się właściwości odchudzające. Czerwona herbata jest również bogata mikroelementy i kofeinę. Wyższa niż w innych herbatach zawartość związków flawonoidowych sprawia, że polecana jest osobom z ze zmianami miażdżycowymi, bowiem flawonoidy uszczelniają i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych oraz pomagają obniżyć ciśnienie.

Działanie czerwonej herbaty:
  • obniża poziom „złego” cholesterolu LDL,
  • normalizuje ciśnienie,
  • działa moczopędnie,
  • oczyszcza organizm i usprawnia usuwanie toksyn z organizmu,
  • reguluję pracę przewodu pokarmowego i pobudza procesy trawienne – Amerykanie okrzyknęli ją „zabójcą tłuszczu”,
  • dzięki zawartości teiny, poprawia pamięć i koncentrację.

Sposób zaparzania:
Herbata czerwona powinna być parzona w podobny sposób, jak czarna. Można ją parzyć jeszcze dłużej - od 3 do 7 minut. Odmiany o dużych liściach zaparzamy nawet 10 min. Z jednej porcji suszu wyjdą 3-4 napary.

Będąc w temacie czerwonej herbaty, należy zwrócić uwagę, że słynna ROOIBOS to nie herbata, ale napar ziołowy, sporządzany z południowoafrykańskiego czerwonokrzewu. Jest ceniony przede wszystkim za swój delikatny smak, bogactwo witaminy C, składników mineralnych i przeciwutleniaczy. Zawiera dużo fluoru, wzmacnia zęby i chroni przed chorobami dziąseł. Brak teiny sprawia, że napar Rooibos może być pity przez wszystkich bez ograniczeń. Zalecany jest kobietom w ciąży, ponieważ obfituje w żelazo i zapobiega mdłościom. Ponadto osłabia skutki alergii, wspomaga przemianę materii i trawienie.

Uwaga!

Aby dokładnie ustalić temperaturę wody do parzenia herbat, można stosować specjalny termometr, ale dużo prostszym w warunkach domowych sposobem jest odczekanie aż woda ostygnie. Po upływie 3-4 minut woda osiąga 90 stopni Celsjusza, po 10 min ok. 80 stopni Celsjusza, a po 12-14 minutach -75 stopni Celsjusza.


Dziękuję Resto Bar Obieżyswiatza udostępnienie zdjęć kolekcji herbat i jednocześnie zapraszam na degustację :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz