Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 20 marca 2015

Yerba mate


Yerba mate to napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego, odpowiednik naszej herbaty czy kawy. Napój ten jest szczególnie popularny w krajach Ameryki Południowej (Argentynie, Paragwaju, Urugwaju czy w Brazylii), a także w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, głównie w Syrii i Libanie. Po latach fenomen yerba mate dotarł również do półkuli północnej. Napar ma specyficzny smak, przez co jedni go uwielbiają, inni – nienawidzą. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Początkowo napój ten bardzo mi nie smakował, jednak z czasem przyzwyczaiłam się do tego smaku, a teraz nie wyobrażam sobie sesji bez popijania yerby!

Picie mate wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie możemy tak po prostu wziąć kubek, wsypać zioła, zalać wodą i pić. Potrzebny będzie nam do tego specjalny zestaw który składa się z:
 

1.      tykwy czyli naczynia, w którym zaparza się susz,
2.     bombilli – rurki z filtrem, dzięki któremu drobny susz nie leci nam do gardła. 


Ilość suszu zależy od gustów. Generalnie wynosi ona od ok. 1/2 do nawet 2/3 naczynia (dla amatorów naprawdę mocnego naparu). Ważne, aby zalewać liście wodą o temperaturze ok. 70 – 80 stopni, ponieważ wrzątek powoduje, że yerba traci swoje cenne właściwości, poza tym uzyskamy bardzo gorzki smak. Z jednej porcji suszu robimy tyle naparów, aż mate straci swój smak (zwykle jest to ok. 6 naparów).

Czemu yerba mate?
Liście ostrokrzewu paragwajskiego zawierają ponad 200 różnych komponentów. Nie wszystkie jednak znajdziemy w naparze, ponieważ nie są rozpuszczalne w wodzie i pozostają w suszu (głównie wapń i żelazo). Na szczęście większość drogocennych substancji przechodzi do naparu i możemy je dostarczać z każdym łykiem mate. Najważniejsze z nich to: ksantyny (kofeina, teobromina i teofilina), polifenole (przeciwutleniacze), saponiny (mają właściwości przeciwzapalne, wpływają pozytywnie na metabolizm cholesterolu), makroelementy (magnez, potas, fosfor), mikroelementy (mangan, cynk, miedź, chrom, krzem) oraz witaminy A, B complex, C, E, PP,H.

Dzięki tak bogatemu składowi, yerba posiada liczne właściwości prozdrowotne:
  • obniża poziom złego cholesterolu (LDL) i podnosi poziom dobrego (HDL),
  • chroni serce i działa pro-naczyniowo,
  • wspomaga trawienie,
  • ma właściwości przeciwnowotworowe, 
  • jest antyoksydantem (przeciwutleniaczem),
  • zwiększa odporność,
  • w przeciwieństwie do kawy, nie wypłukuje magnezu z organizmu i nie zostawia osadu na zębach,
  • balansuje układ nerwowy,
  • zwalcza bezsenność,
  • usuwa toksyczne substancje z organizmu,
  • odmładza  i ujędrnia skóręJ

 Dla kogo yerba mate?
  • dla zmęczonych, bo bardzo dobrze pobudza, dzięki zawartości  kofeiny, teobrominy i teofiliny. W przeciwieństwie do kawy, jej działanie jest długotrwałe:
  • dla uczących się, bo stymuluje umysł, poprawia pamięć i koncentrację;
  •  dla osób aktywnych i sportowców, bo utrzymuje balans elektrolitów w organizmie przy szybkiej utracie wagi i podczas diety wysokobiałkowej. Ponadto poprawia wydajność układu krążenia i opóźnia zbieranie się kwasu mlekowego w mięśniach;
  • dla osób otyłych i borykających się z nadwagą, bo znakomicie wspomaga trawienie i hamuje uczucie głodu;
  • dla cukrzyków, bo zmniejsza glikację białek;
  • dla osób zarażonych pasożytem Trypanosoma cruzi (świdrowiec amerykański), bo zawiera triterpenoidy, które hamują chorobę Chagasa, wywołaną przez ten pasożyt;
  •  dla osób z depresją, bo sprawia, że świat jest piękny! J

Przeciwwskazania:
Nie zaleca się picia yerba mate z jednoczesnym z paleniem papierosów i piciem alkoholu. Niektóre badania wskazują, że może istnieć związek pomiędzy paleniem i nadużywaniem alkoholu, a piciem yerba mate i nowotworowymi zmianami przełyku. Ponadto, napar yerba mate ma właściwości moczopędne. Pita w dużych ilościach, może powodować znaczną utratę wody z organizmu, co w efekcie może prowadzić do uszkodzenia stawów. Należy pamiętać, że yerba to używka zawierająca kofeinę i - jak z każdą używką - nie można przesadzać. Ze względu na jej znaczną zawartość, nie mogą pić yerby kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na wrzody żołądka.

Niektóre źródła sugerują powiązanie między spożyciem mate a zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór przełyku, głównie przez zalanie suszu zbyt gorącą wodą. W tym przypadku, nie należy się tego obawiać, ponieważ gorąca woda o temperaturze powyżej 80 stopni, sprawia, że yerba jest niedobra w smaku i jej po prostu nie wypijecie. Poza tym, picie jakiejkolwiek kawy czy herbaty zalanej wrzątkiem wpływa negatywnie na nasz przełyk i przewód pokarmowy. Trzeba też pamiętać, że napar yerba mate ma olbrzymie ilości antyoksydantów, które przeciwdziałają powstawaniu nowotworów!



Za kilka dni przeczytacie wszystko o yerbie dla początkujących. Zapraszam!


Dziękuję sklepowiza cenne uwagi i informacje dotyczące yerba mate. Ponadto do pisania artykułu wykorzystałam takie strony internetowe, jak: dobreziele.pl, yerbamateinfo.pl, portal.acbzdrowie.pl, beatapawlikowska.com, cejrowski.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz